Ako vybrať prípravok na vrásky?

Majte neustále krásnu a vitálnu pleť.

eucerin na vrásky

Prípravky proti vráskam dokážu, aspoň opticky, spomaliť proces starnutia a vašu pokožku o mnoho rokov omladiť. Na trhu nájdete špecializované denné i nočné produkty určené pre rôzne typy pleti, ktoré možno aplikovať na krk, oblasť dekoltu, na tvár či na okolie očí. Niektoré z nich pokožku intenzívne hydratujú, iné ju zjemnia a vyhladia či navrátia pružnosť. Získajte prehľad o možnostiach, aby ste si mohli vybrať ten správny prípravok.

Na čo sa sústrediť pri výbere

Požiadavky

Skôr, než začnete skúmať jednotlivé produkty, popremýšľajte nad tým, čo od nich očakávate. Existujú špecializované prípravky zamerané na starostlivosť o okolie očí, na odstraňovanie vrások na krku, v oblasti dekoltu či celej tváre. Každý z nich sa sústredí na zlepšenie stavu danej lokality. Mimo nej však môže napáchať viac škody než úžitku. Ak by ste pleťový krém aplikovali na okolie očí, môže dôjsť k jeho podráždeniu. Táto pokožka totiž patrí k najcitlivejším miestam na našom tele a zle znáša produkty obsahujúce éterické oleje a alkohol, ktoré sa v pleťových krémoch môžu objavovať. 

Pri rozhodovaní zohráva dôležitú úlohu aj váš vek. Na niektorých produktoch výrobcovia uvádzajú vekovú kategóriu, pre ktorú sú určené, resp. od koľkých rokov ju môžete používať (napríklad 30+, 40+). Túto informáciu však berte len ako orientačnú. Starnutie pleti je individuálny proces. Ovplyvňuje ho životný štýl, genetické dispozície i spôsob, akým ste doteraz dbali o pokožku. Vo všeobecnosti platí: čím ste starší, o to intenzívnejšiu starostlivosť budete potrebovať. Pleť začína starnúť po dovŕšení 25 rokov. S opatreniami proti vráskam je vhodné začať čo najskôr, nakoľko hlboké vrásky sa naprávajú omnoho ťažšie než tie jemné. 

Denné prípravky proti vráskam pleť chránia pred vonkajšími vplyvmi, ako sú slnečné žiarenie a znečistené ovzdušie. Ich primárnou úlohou je vypnutie pokožky, hydratácia a zabránenie jej ďalšiemu poškodeniu. Prostriedky určené na používanie počas zimy by mali disponovať minimálne SPF faktorom 10 a v letných mesiacoch aspoň 30. Čím vyšší, tým lepšie. SPF pleť chráni pred ultrafialovým žiarením, ktoré preniká do hlbších vrstiev pokožky a spôsobuje vznik pigmentových škvŕn a vrások. Nočné prípravky sú orientované predovšetkým na výživu a obnovu pokožky. Pleť sa počas spánku regeneruje a vstrebáva živiny. Tento typ produktov býva hutnejší a výživnejší.

Stav a typ pleti

Tieto dva činitele sú odrazovým mostíkom pri výbere kozmetiky. Správnou voľbou získate ten najlepší možný výsledok. 

S diagnostikou vášho typu pleti vám pomôžu v kozmetickom salóne alebo sa o to môžete pokúsiť sami, pomocou papierovej vreckovky. Rozdeľte ju na jednotlivé vrstvy. Jednu z nich si priložte na tvár ráno hneď po prebudení a ľahko ju pritlačte. Následne vreckovku preskúmajte proti svetlu. Pokiaľ presvitá na celej ploche, vaša pleť je mastná. Ak presvitá iba v oblasti tzv. T zóny (čelo, nos, brada), máte zmiešanú pleť. Príznakom suchej alebo normálnej pleti je vreckovka bez akýchkoľvek stôp. 

Zobraziť viac
  • Mastnú pleť charakterizuje nadmerná produkcia mazu, na ktorom sa zachytávajú zvyšky odumretej kože a ďalšie nečistoty. Tie následne upchávajú póry. Tomuto typu pleti vyhovujú prípravky s ľahkým zložením, ktoré pre ňu nepredstavujú žiadnu záťaž a neupchávajú póry. 

  • Suchá pleť trpí nedostatkom mazu. Z tohto dôvodu býva krehkejšia a náchylnejšia na tvorbu vrások. Jej schopnosť zadržiavať vodu s vekom klesá. Doprajte jej kozmetiku s intenzívnym hydratačným a vyživujúcim účinkom. 

  • Normálnu pleť netrápia suché oblasti, pocity napnutia ani prítomnosť mastnej zóny. Aj ona však s pribúdajúcim vekom stráca pružnosť a mladistvý vzhľad, preto vyžaduje pravidelnú hydratáciu. 

  • Zmiešaná pleť je kombináciou normálnej pokožky na spánkoch a lícach a mastnej v oblasti čela, nosa a brady. Prípravky vhodné pre tento typ pleti sú kdesi na polceste medzi prostriedkami pre normálnu a mastnú pokožku. 

  • Neutrálnymi produktmi určenými pre všetky typy pleti nič nepokazíte. V každom ohľade však predstavujú kompromis, takže vám neurobia takú službu ako špecializované výrobky zodpovedajúce konkrétnym potrebám pleti. 

  • Pleti s prejavmi intolerancie a citlivej pokožke so sklonmi k začervenaniu vyhovuje jemná špecializovaná kozmetika, ktorej účinky sú podrobované dermatologickým testom. Tieto prípravky neobsahujú alergény ani látky, ktoré nijako neovplyvňujú ich účinnosť (napríklad parfumy). 

  • Označenie „zrelá pleť“ sa najčastejšie používa v súvislosti s pokožkou po 55. roku života. Dochádza pri nej k útlmu činnosti mazových žliaz, tvorby kolagénu a poklesu schopnosti obnovy rohovej vrstvy pleti. Súčasťou pravidelnej starostlivosti o tento typ pokožky sú exfoliačné produkty, intenzívna výživa a hydratácia. Na trhu však nájdete aj výrobky vhodné na ošetrenie prvých vrások.

Určenie

Prostriedky proti vráskam nie sú výlučne ženskou záležitosťou. Výrobcovia v tomto smere ponúkajú aj široké spektrum pánskej kozmetiky a neutrálnych unisex prípravkov. Rozdiely medzi produktmi pre mužov a pre ženy spočívajú vo vzhľade balenia a vôni výrobku. Zloženie je v oboch prípadoch podobné.

Typ balenia

Jedným z rozhodujúcich kritérií pri výbere kozmetiky je aj typ balenia. Výrazne ovplyvňuje komfort pri používaní a miestami aj životnosť produktu. Ak si kúpite krém v tégliku a pri jeho naberaní použijete prsty, celý obsah postupne kontaminujete baktériami a tým pádom skrátite životnosť účinných látok. Prípravok z téglika vždy nanášajte čistou kozmetickou špachtličkou, ktorú pred každým použitím umyte a osušte. 

Omnoho pohodlnejším je aplikovanie z tuby alebo fľaštičky s pumpičkou či kvapkadlom. Potrebné množstvo výrobku ľahko nanesiete na prsty alebo priamo na pleť.

Objem a exspiračná lehota

Pri každodennom používaní kozmetiky uprednostnite kúpu veľkého balenia, ktoré vyjde cenovo výhodnejšie. Ak chcete produkt najskôr vyskúšať alebo ho budete aplikovať len príležitostne, siahnite po malom prevedení, ktoré stihnete spotrebovať. 

Neotvorené výrobky musíte minúť do dátumu exspirácie, ktorý býva uvedený na obale. Po otvorení sa stáva smerodajným údaj v ikonke téglika. Ak obsahuje označenie „12M“, znamená to, že produkt je potrebné spotrebovať do 12 mesiacov od jeho otvorenia. Po uplynutí tejto lehoty totiž stráca výrobcom deklarované vlastnosti a môže byť i škodlivý.

Cena

V tomto smere sú rozdiely medzi jednotlivými produktmi priam enormné – radovo ide o stovky eur. Najlacnejšie krémy vyjdú na menej ako 4 eurá. Za najdrahšie prípravky na slovenskom trhu zaplatíte 780 eur. Cenu kozmetiky výrazne ovplyvňuje jej zloženie, značka, náklady na výrobný postup a realizovanie súvisiacich výskumov. Pri výbere toho správneho prostriedku sa namiesto ceny pozerajte skôr na zloženie a skúsenosti spotrebiteľov.

přípravek na vrásky pro muže

Typy a konzistencie

  • Krém – býva mastný a pomerne hutný. Kombinuje účinné látky a vodu. Nezabudnite ho dôkladne rozotrieť. 

  • Voda – v rámci starostlivosti o starnúcu pleť slúži na čistenie (micelárne vody a toniká) alebo vo forme spreja na jej hydratáciu. Možno ju nastriekať i na make-up – pokožku osvieži a hydratuje. Niektoré produkty dokonca disponujú aj SPF faktorom. Pomôžu vám obnoviť ochranu pred škodlivým UV a UVB žiarením. 

  • Gél – objavíte ho medzi kozmetikou určenou na omladenie mastnej pleti. Je ľahký, dobre sa vstrebáva, neupcháva póry a nezanecháva na pleti mastný film. 

  • Ampulky a kapsuly – ide o najkoncentrovanejšiu starostlivosť. Bývajú súčasťou jednorazových kúr, ktoré môžu trvať týždeň alebo jeden či niekoľko mesiacov. 

  • Sérum – tekutý kozmetický prípravok s vysokým podielom účinných látok. Viditeľné výsledky sa prejavia už po aplikovaní niekoľkých kvapiek. Z toho dôvodu bývajú séra dostupné v malých fľaštičkách s kvapkadlom. Poslúžia na hĺbkovú hydratáciu, vyhladenie a zlepšenie pružnosti pleti. Nikdy však nenahradia hydratačný krém alebo gél. Predstavujú skôr o ich doplnok. 

  • Mlieko – obsahuje viac vody ako krém. Z tohto dôvodu vyniká ľahšou konzistenciou a menším zastúpením aktívnych zložiek. Mlieko jednoducho rozotriete a rýchlejšie sa vstrebáva do pokožky. 

  • Fluidum – disponuje podobnou štruktúrou a zložením ako kožný maz. Nenájdete v ňom žiadnu vodu, len aktívne rastlinné výťažky. Fluidum je preto omnoho účinnejšie a koncentrovanejšie než krém alebo mlieko s množstvom neaktívnych nosných zložiek a vody. Výborne sa vstrebáva a na pleti nezanecháva mastný film. 

  • Balzam – charakterizuje ho ľahká konzistencia. Zväčša býva určený na hydratovanie suchej pokožky.

Zloženie

Na trhu existujú stovky účinných látok. Každý výrobca kozmetiky proti starnutiu pleti sa snaží prísť s novou a ešte dokonalejšou receptúrou. V jednotlivých prípravkoch tak nájdete rôzne ingrediencie, od kaviáru cez placentu až po špeciálne zmesi s registrovanými ochrannými známkami. K najznámejším účinným zložkám patria prvky s protizápalovými vlastnosťami, antioxidanty, vitamíny, zmäkčovadlá a hydratačné činidlá:

  • Retinol je syntetický vitamín A stimulujúci tvorbu kolagénu. Táto látka podporuje pružnosť pleti a jej mladistvý vzhľad. Retinol tiež potláča nežiaducu hyperpigmentáciu a má pozitívny vplyv na hojenie drobných jaziev. 

  • Q10 je telu vlastný enzým, ktorý napína pokožku, redukuje vrásky, podporuje prirodzenú regeneráciu pleti a celkovo spomaľuje proces starnutia. 

  • Kyselina hyalurónová napomáha pleti absorbovať a zadržiavať vodu. Na dostatočne hydratovanej pokožke bývajú vrásky menej viditeľné. 

  • Arganový olej je antioxidant bojujúci s oxidačným stresom, ktorý poškodzuje bielkoviny – konkrétne elastín a kolagén, podporujúce pružnosť a mladistvý vzhľad pokožky. Olej je popritom zdrojom vzácneho vitamínu E a urýchľuje proces hojenia zápalov.

Čo je to oxidačný stres?

Ide o nerovnováhu medzi voľnými kyslíkovými radikálmi a antioxidantmi, ktoré zabraňujú ich negatívnym vplyvom na náš organizmus. Kyslíkové radikály sa v koži vytvárajú napríklad pôsobením ultrafialového žiarenia, pri zápaloch a po náročnom cvičení. Ich výsledkom sú pigmentové škvrny, vrásky a spomalenie procesu regenerácie pokožky.

krém na vrásky noční

Rady

Ako postupovať 

Základom starostlivosti o zrelú pleť je jej pravidelné čistenie a odličovanie. Iba dôkladne čistá pokožka dokáže vstrebať hydratačné a výživné látky, ktoré sú pre starnúcu pleť kľúčové. Čistite jemne, nevyvíjajte zbytočný tlak ani pleť nedrhnite nasucho. Večerné čistenie si rozdeľte do dvoch krokov. V prvom pomocou odličovacieho mlieka, gélu alebo emulzie odstráňte hrubú špinu rozpustnú v tukoch. V rámci druhého kroku pokožku dočistite micelárnou vodou alebo tonikom sťahujúcim póry. Ráno vám bude stačiť micelárna voda. 

Pred spaním na tvár naneste intenzívne vyživujúce fluidum alebo sérum a následne aplikujte nočný hydratačný krém. Raz až dvakrát týždenne môžete zaradiť jemný peeling na eliminovanie odumretých kožných buniek a obnovu vrchnej vrstvy pleti, ktorá sa s pribúdajúcim vekom spomaľuje. Počas dňa tvár ošetrujte krémom, gélom, mliekom či balzamom s ochranným SPF faktorom, ktorý ju vyhladí, napne a ochráni pred ultrafialovým žiarením. 

Prostriedok naneste na čistú pleť a jemne ho vmasírujte. Postupujte od spodných častí smerom nahor. Na tvári začnite od stredu brady nahor, smerom do strán. Od nosa pokračujte hore k spánkom a na čele krém rozotierajte vodorovne od stredu do strán.

Prečo používať produkty z rovnakej rady?

Pri výbere prostriedku proti vráskam si všimnite, či nie je súčasťou kozmetického radu. Výrobcovia zväčša neprichádzajú len so solitérnym výrobkom, ale celou sériou, ktorej súčasti spolu dokonale fungujú a vzájomne sa dopĺňajú. Pokiaľ siahnete po prípravkoch od rôznych výrobcov a z rozličných radov, hrozí, že ich nevhodne skombinujete. Účinné zložky tak nielenže nebudú spolupracovať, ale môžu si navzájom prekážať.

Špecializovaná kozmetika proti stárnutiu pleti

V boji s pribúdajúcimi rokmi majú svoje miesto i špecializované produkty určené pre oblasť dekoltu, krku a okolie očí, ktoré je citlivejšie a omnoho náchylnejšie na tvorbu vrások než zvyšok tváre. Prostriedky zamerané na okolie očí nerozotierajte ale jemným vklepávaním aplikujte pod spodné viečko, prípadne i na horné, pokiaľ to výrobca odporúča.

Test proti alergickým reakciám

Skôr, než nejaký produkt zaradíte do starostlivosti o svoju pleť, otestujte ho. Malé množstvo naneste na vnútornú stranu zápästia. Ak sa v priebehu nasledujúcich hodín neobjaví žiadna reakcia (začervenanie, svrbenie, vyrážky), výrobok môžete aplikovať aj na tvár. V opačnom prípade ho nepoužívajte

Pokiaľ z prechádzajúcich skúseností viete, že vašej pleti hocičo nevyhovuje, resp. trpíte alergiami na konkrétnu látku, venujte pozornosť zloženiu prípravku a siahnite po jemnej dermatologickej kozmetike.